Jak zachować higienę w salonie kosmetycznym?
Jak zachować higienę w salonie kosmetycznym?

Higiena w salonie kosmetycznym.Prowadząc salon kosmetyczny, należy dbać o wiele aspektów, takich jak jakość oferowanych usług, komunikację i promocje, lecz jednym z bardziej istotnych jest właściwa higiena. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i klienci są bezpieczni i mogą cieszyć się efektami przeprowadzanych zabiegów.

Zasady higieny w salonie kosmetycznym

Higiena w salonie kosmetycznym jest absolutnie kluczową kwestią. Gabinet kosmetyczny należy traktować podobnie jak gabinet zabiegowy. Jest to przede wszystkim spowodowane możliwością naruszenia ciągłości tkanek – zarówno podczas zabiegów na dłonie i stopy, jak i twarz oraz całe ciało.

Zobacz naszą ofertę.

Wyposażenie gabinetów kosmetycznych

Należy także pamiętać, że właściwa higiena w salonie kosmetycznym ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i pracownikom. Każdy odwiedzający salon może być nosicielem groźnych chorób zakaźnych, takich jak grzybica lub gronkowiec, ale także wirusa HIV.

Zasady higieniczne obowiązujące w salonach kosmetycznych dotyczą nawet lokalizacji. Wejście do gabinetu musi być bezpośrednie – nie może prowadzić przez lokal, w którym oferowane są inne usługi.

Również układ wnętrza powinien być ściśle określony i kontrolowany. Ważne jest pomieszczenie służące za szatnie oraz poczekalnie, a także zaplecze, miejsce do składowania odpadów. Należy także pamiętać, że miejsce, w którym wykonywane będą zabiegi, musi być wygodne i dopasowane do umieszczanych w nim sprzętów.

Podstawowe środki ochrony

Bardzo podstawowym, lecz szczególnie istotnym elementem dbania o prawidłową higienę w salonie kosmetycznym jest dokładna i regularna higiena rąk. Choć brzmi to trywialnie, poprawne mycie dłoni jest absolutną podstawą w tej pracy – wszystkie zabiegi są wykonywane ręcznie.

Pracownicy gabinetów kosmetycznych powinni przed każdym kontaktem z klientem i po nim wykonywać wieloetapowe mycie dłoni. Dodatkowo warto dbać o krótkie i gładko obcięte paznokcie oraz dokładne zabezpieczenie wszelkich skaleczeń.

Personel nie powinien nosić żadnej biżuterii na dłoniach, a także zobowiązany jest do stosowania rękawiczek jednorazowych. Dodatkowo należy regularnie korzystać z płynów dezynfekujących – zarówno do dłoni, jak i do miejsca pracy.

Dezynfekcja i sterylizacja – jak przebiega w gabinecie kosmetycznym?

Dezynfekcja wszystkich powierzchni w gabinecie kosmetycznym jest jedną z podstawowych czynności zapewniających higienę i bezpieczeństwo. W przypadku zabrudzeń krwią lub innego rodzaju wydzielinami należy natychmiastowo zdezynfekować daną powierzchnię specjalnym preparatem.

Drugim istotnym procesem praktykowanym w gabinetach kosmetycznych jest sterylizacja sprzętu. Dzięki temu narzędzia mające bezpośredni kontakt z ciałem, a także naruszające ciągłość tkanek, mogą być pozbawione wszelkich bakterii oraz drobnoustrojów. Sterylizowane są przede wszystkim wszelkiego rodzaju cążki, pęsety oraz nożyczki.

Najczęściej wykorzystywana metodą jest sterylizacja z wykorzystaniem autoklawu. Umieszczone w urządzeniu narzędzia poddawane są procesowi wyjaławiania przy pomocy pary wodnej w środowisku nadciśnienia.

Jednorazowe i higieniczne akcesoria w gabinecie kosmetycznym

W gabinetach kosmetycznych wielokrotnie konieczne jest korzystanie z produktów bezpośrednio stykających się z ciałem. Może być to bielizna podczas zabiegów na całe ciało, ale również akcesoria do zabiegów na twarz lub paznokcie.

Najbardziej higieniczne są akcesoria jednorazowe – zwłaszcza gdy ulegają silnemu zabrudzeniu podczas wykonywanego zabiegu. W niektórych przypadkach, zestawy pilników, igieł i innych tego rodzaju sprzętów, mogących służyć wiele razy, lecz bez możliwości odpowiedniej sterylizacji, są przypisywane jednej, konkretnej osobie. Dzięki temu nie ma konieczności nadmiernej produkcji odpadów, a jednocześnie cały proces pozostaje bezpieczny.

W przypadku akcesoriów podlegających praniu oraz czyszczeniu ważne jest, aby gabinet posiadał dodatkowe, specjalnie ku temu przeznaczone pomieszczenie.

Jeśli chcesz poznać naszą ofertę sprzętów akcesoriów pomagających zachować odpowiednią higienę w Twoim salonie kosmetycznym, sprawdź naszą ofertę:

Zobacz naszą ofertę.

Wyposażenie gabinetów kosmetycznych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl