Jak zachować higienę w salonie fryzjerskim?
Jak zachować higienę w salonie fryzjerskim?

Wiele osób sądzi, ze wysoki poziom higieny w salonie dotyczy głównie kosmetologów i lekarzy. Zapominają oni jednak, że fryzjerzy mają bezpośrednią styczność ze skórą i włosami wielu osób. Do tego dochodzi często praca z ostrymi narzędziami jak chociażby brzytwa. Niezachowanie odpowiedniej higieny może doprowadzić do przenoszenia groźnych chorób skóry głowy takich jak grzybica i wszawica, nie wspominając już o chorobach przenoszonych przez kontakt z krwią.

Dlatego tak ważne jest stosowanie się do pewnych zasad higieny i bezpieczeństwa w salonie fryzjerskim, które obejmują znacznie więcej czynności niż tylko zamiatanie podłogi po strzyżeniu i mycie rąk.

Środki do dezynfekcji rąk i skóry

Akcesoria do zachowania odpowiedniej higieny. Jednorazowe akcesoria kluczem do zachowania odpowiedniej higieny.

Dezynfekcja narzędzi. Oczywistym jest, że wiele narzędzi używanych w salonie fryzjerskim nie da się wymieniać po każdym kliencie. Jednak jest grupa akcesoriów, których jednorazowe wykorzystanie będzie znacznie bardziej higieniczne niż ich pranie czy czyszczenie. Wymiana standardowego ręcznika do włosów na te jednorazowe wydaje się być oczywiste w przypadku osuszania głowy po myciu. Jeśli zaś usługa wymaga użycia standardowych ręczników, każdy klient musi otrzymać ręcznik nowy, czysty, wyprany i najlepiej wysterylizowany w specjalnej maszynie.

Kilkukrotne używanie jednego ręcznika jest niedopuszczalne. Będąc w temacie jednorazowych akcesoriów to korzystanie z peleryn, rękawiczek, folii fryzjerskich, czepków, kołnierzyków fryzjerskich i innych, które mają styczność ze skórą lub włosami klienta będzie znacznie bezpieczniejsze w formie jednorazowej. To właśnie wszelkie ręczniki, peleryny, kołnierze fryzjerskie czy rękawiczki są największymi siedliskami bakterii i nie powinny być używane przez więcej niż jedną osobę do wykonania jednej usługi.

Szczególnie wszelkie kołnierzyki i peleryny znacznie lepiej, gdy są jednorazowe, ponieważ może dojść do zacięcia czy mikrouszkodzeń skóry podczas wykonywania usług fryzjerskich, np. golenia brzytwą.

Jak odpowiednio zdezynfekować urządzenia wielokrotnego użytku?

Oczywiście istnieje wiele urządzeń i przyborów, które są zbyt drogie, by wymieniać je co każdego klienta. Maszynka do strzyżenia, nożyczki, grzebienie czy szczotki. Wszystkie te rzeczy powinno się po każdym kliencie dokładnie umyć i zdezynfekować specjalnym środkiem zawierającym alkohol, by uniknąć ryzyka przeniesienia jakichkolwiek bakterii, grzybów, włosów czy złuszczonej skóry lub krwi z jednej osoby na drugą. Jeśli chodzi o pędzle, wałki czy inne akcesoria zawierające specjalne włosie, powinno je się również dokładnie umyć po każdej pracy, wyczyścić i pozostawić do wyschnięcia (nie zamykać w szczelnym pojemniku, by nie spowodować rozwoju pleśni i grzybów).

Przygotuj się odpowiednio do pracy

Rozumiemy przez to nie tylko dokładne umycie i zdezynfekowanie rąk (nie tylko w okresie pandemii!) przed rozpoczęciem wykonywania usługi jak i zaraz po jej zakończeniu. Odpowiednia higiena zależy także od stanu urządzeń, które nie tylko powinny być czyste, ale także w 100% sprawne. Tępa brzytwa, zardzewiałe nożyczki czy nieostre nożyki w maszynce mogą doprowadzić do skaleczenia skóry klienta i pojawienia się krwi. W momencie kiedy do tego dojdzie brudny czy zardzewiały sprzęt może doprowadzić do zakażenia klienta.

Dlatego codziennie przed rozpoczęciem pracy dobrym nawykiem będzie przegląd narzędzi do pracy i odpowiednia ich dezynfekcja przed i po każdej wykonanej usłudze. Kolejnym ważnym nawykiem jest sprzątanie całego stanowiska pracy po obsłudze jednego klienta. Odpowiednie zamiecenie podłogi, zdezynfekowanie blatu i wszystkich narzędzi - to powinien być stały rytuał po zakończeniu wykonywania usługi.

Środki higieniczne do wyposażenia gabinetów fryzjerskich

Wszelkie pojemniki i worki na odpady, jednorazowe rękawiczki i akcesoria, które znacznie ułatwią utrzymanie higieny w gabinecie oraz środki do czyszczenia sprzętów i dezynfekcji powierzchni - to wszystko znajdziesz w naszym sklepie.

Poznaj naszą ofertą do salonu fryzjerskiego akcesoriów jednorazowych, środków czystości, odzieży jednorazowej oraz środków ochrony osobistej, które ułatwią utrzymanie najwyższego standardu czystości i higieny w salonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl