Jak dbać o higienę w gabinetach medycznych?
Jak dbać o higienę w gabinetach medycznych?

Higiena w gabinecie lekarskim. Najważniejsze zasady.

Bez wątpienia, higiena w gabinecie lekarskim czy kosmetycznym to absolutny priorytet, jeśli chcemy, aby nasi pacjenci czuli się w nim bezpiecznie i komfortowo. Częsty kontakt z innym człowiekiem powoduje szybsze namnażanie się bakterii na powierzchniach oraz narzędziach.

Jak dbać o higienę w gabinetach medycznych? Jakie środki ochrony są potrzebne w gabinecie lekarskim? Najlepsze preparaty i akcesoria do dezynfekcji i czyszczenia powierzchni. Oto zbiór podstawowych zasad higieny w gabinetach lekarskich i kosmetycznych.

Podstawowe zasady higieny w gabinetach medycznych

Do podstawowych zasad higieny zaliczają się: 

  • dezynfekcja rąk przez personel i pacjentów, 
  • czyszczenie i dezynfekcja powierzchni (szafki, biurka, blaty, stoły zabiegowe, stoły do masażu, krzesła itp.), 
  • czyszczenie i dezynfekcja narzędzi zabiegowych,
  • czyszczenie pomieszczeń (korytarze, łazienki).

Ponadto należy pamiętać także o korzystaniu z rękawiczek jednorazowych, które trzeba każdorazowo wymieniać po każdym pacjencie. Zwracajmy uwagę na dokładne mycie i dezynfekcję rąk po zdjęciu rękawiczek, ponieważ długie noszenie, powoduje pocenie się skóry.

Oprócz tego, ważnym jest, aby stosować maseczki ochronne i/lub przyłbice, jeśli mamy kontakt z pacjentem. Niekiedy stosujemy jednocześnie maseczki oraz przyłbice dla większej ochrony.

Jakie są podstawowe środki do dezynfekcji w gabinetach lekarskich?

Do skutecznej walki z bakteriami potrzebne są wysokiej jakości środki do dezynfekcji oraz akcesoria ułatwiające utrzymanie higieny. Jakie środki przydadzą się w gabinecie lekarskim?

Dezynfekcji rąk i skóry

Do dezynfekcji rąk przyda się dobrej jakości, płynny preparat na bazie alkoholu lub żel. Służy on do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji skóry i rąk. W składzie takich płynów powinno być min. 96% etanolu, substancje nawilżające oraz woda. Często możemy spotkać się także z dodatkiem substancji zapachowych.

Warto również zaopatrzyć gabinet lekarski w hipoalergiczny krem nawilżający. Pomimo zawartości tych substancji w płynie, ręce mogą się nadmiernie wysuszać od częstej dezynfekcji rąk.

Dezynfekcja narzędzi

Narzędzia należy dezynfekować po każdym użyciu. Do szybkiej i wygodnej dezynfekcji polecamy płyn w sprayu oraz chusteczki nawilżane z alkoholem. Wystarczy spryskać przyrządy lekarskie dawką płynu i przetrzeć ręcznikiem papierowym. Płyn bardzo szybko wysycha i pozostawia powierzchnie wolne od bakterii.

Aplikatory w formie atomizera są bardzo wygodne, ponieważ można je ponownie napełnić płynem bez konieczności kupowania kolejnego. Warto zaopatrzyć się w butelki płynów do dezynfekcji o większej pojemności (1l, 5l) i uzupełniać nim aplikatory.

Dezynfekcja powierzchni

Wybierając spray do mycia i dezynfekcji powierzchni sprawdźmy, czy jest on dedykowany do gabinetów lekarskich. Takie płyny w bardzo krótkim czasie pozbywają się grzybów, bakterii i wirusów. Można ich także używać do powierzchni mających kontakt z żywnością. Do codziennego użytku polecamy wygodne aplikatory z pompką. Płyn wystarczy rozpylić na powierzchni i przetrzeć ręcznikiem papierowym lub szmatką.

Do czyszczenia trudniejszych zabrudzeń takich jak plamy krwi, wydzielin czy wydalin przyda się granulat do dezynfekcji. Skażone miejsca należy zasypać do całkowitego pokrycia zanieczyszczenia i pozostawić na 2 minuty. Następnie usunąć za pomocą ręcznika jednorazowego i zdezynfekować preparatem chlorowym.

Akcesoria i narzędzia do dezynfekcji

Wśród akcesoriów i narzędzi do dezynfekcji możemy wyróżnić dozowniki łokciowe na płyny i żele do dezynfekcji, które z łatwością można umieścić na ścianie. Do dezynfekcji narzędzi używa się także specjalnych wanienek, do których wlewamy płyn i wkładamy narzędzia na kilka minut. Wanienki wykonane są z materiału odpornego na działanie środków do dezynfekcji oraz myjących, nie wchodzą w reakcje z wymienionymi substancjami. 

Jak zabezpieczyć się przed transmisją wirusa SARS-COV-2 w gabinecie lekarskim?

Epidemia koronawirusa pokazała nam, jak bardzo musimy zabezpieczać się przed niechcianymi wirusami. W celu ochrony przed jego transmisją należy często myć i dezynfekować ręce oraz stosować środki ochrony osobistej (maseczki, przyłbice, okulary ochronne i rękawiczki). Ponadto, należy edukować pacjentów o prawidłowej technice mycia i dezynfekcji rąk.

Gabinety lekarskie i kosmetyczne to miejsca, gdzie każdego dnia duża liczba osób ma ze sobą bezpośredni kontakt. Starajmy się stosować do wytycznych zalecanych w walce z wirusem i dbajmy o bezpieczne i higieniczne gabinety lekarskie.

Stosujmy w tym celu wysokiej jakości, sprawdzone środki przetestowane klinicznie, które skutecznie pozbędą się niechcianych bakterii, grzybów i wirusów.

 

Podstawowy asortyment medyczny w sklepie kupdogabinetu.pl

Wszystkie wymienione produkty możesz znaleźć w naszym sklepie internetowym kupdogabinetu.pl. Posiadamy wszelkie niezbędne zaopatrzenie gabinetów medycznych w tym gabinetów kosmetycznych, weterynaryjnych i stomatologicznych. Zamówienie możesz złożyć bez zakładania konta. 

Sprawdź również: Medycyna i stomatologia Kosmetologia Ochrona osobista Dezynfekcja

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl